خانه /   اخبار /   نقدی: منشور المپیک حجت را تمام کرده است / تا دیروز مدعی فدراسیون بودند امروز نمایندگی
نقدی: منشور المپیک حجت را تمام کرده است / تا دیروز مدعی فدراسیون بودند امروز نمایندگی
نقدی: منشور المپیک حجت را تمام کرده است / تا دیروز مدعی فدراسیون بودند امروز نمایندگی
نقدی: منشور المپیک حجت را تمام کرده است / تا دیروز مدعی فدراسیون بودند امروز نمایندگی
۱۴۰۱/۰۶/۲۳  |   ۰۹:۰۱:۱۵

در پی به وجود آمدن حواشی مختلف در خصوص رشته موی تای و در جهت تنویر اذهان عمومی، فرید نقدی رییس انجمن موی تای سکوتش را شکست و گفت: تا دیروز آقایان مدعی فدراسیون خودخوانده موی تای بودند، امروز داعیه نمایندگی این رشته را دارند. منشور المپیک و قوانین حاکم بر کمیته بین المللی المپیک(IOC) خط بطلانی بر این موضوع خواهد بود.

رئیس انجمن موی تای گفت: همانگونه که مستحضر هستید، فدراسیون های بین المللی در واقع NGO های بین المللی (نهادهای عمومی غیر دولتی) هستند که در حوزه فعالیت بین‌المللی اختیاراتشان را از اساسنامه خود گرفته و بر اساس تصمیمات مجمع عمومی خود فعالیت می‌کنند.
وی با اشاره به فعالیت دیگر رشته ها در این حوزه افزود: نمونه بارز این NGO های بین المللی، فدراسیون بین‌المللی فوتبال، فدراسیون بین المللی شنا، فدراسیون جهانی کاراته و ... می‌باشند که فدراسیون یا انجمن ملی همان ورزش (مورد تایید دستگاه ورزش و کمیته ملی المپیک کشور) به عنوان نماینده می باشند.

وی در این خصوص ادامه داد: فدراسیون های بین المللی که عضو کمیته بین‌المللی المپیک IOC می شوند و یا به عبارت بهتر فدراسیون های بین المللی که عضو خانواده المپیک می شوند موظف به پیروی از منشور المپیک هستند.
رییس انجمن موی تای با تاکید بر این موضوع گفت: فدراسیون بین المللی موی تای IFMA که اخیراً به عضویت دائم IOC در آمده است هم از این قاعده مستثنی نیست. فدراسیون بین المللی موی تای IFMA باید پیرو منشور المپیک و تصمیمات ایشان بر اساس اساسنامه IFMA باشد.

رییس انجمن موی تای خاطرنشان کرد: بر اساس قوانین موجود، یک فدراسیون بین المللی که عضو IOC می باشد، تحت هیچ عنوان نمی تواند نمایندگی و یا عضویت خود را در یک کشور به شخص یا اشخاص حقیقی اعطا کند. نمایندگی اعطا شده می بایست به یک فدراسیون یا انجمن ملی که توسط دستگاه ورزشی کشور یا کمیته ملی المپیک آن کشور به رسمیت شناخته شده باشد، اعطا گردد.

فرید نقدی در ادامه این مبحث به دیگر رشته‌ها اشاره و تاکید کرد: برای مثال فدراسیون بین المللی ووشو یا فدراسیون جهانی کاراته که عضو IOC می باشند، آیا این فدراسیون‌های جهانی و بین‌المللی نمایندگی خود را به اشخاص حقیقی اعطا نموده اند؟
پاسخ مشخص است، خیر نماینده فدراسیون‌های جهانی کاراته و فدراسیون بین المللی ووشو در ایران، فدراسیون های ملی می باشند که دارای شخصیت حقوقی و مورد تایید دستگاه ورزش کشور است.

نقدی در پایان گفت: با توجه به بحث فوق اعطای نمایندگی فدراسیون بین المللی موی تایIFMA به اشخاص حقیقی از نگاه بین‌المللی، محلی از اعراب ندارد و افراد آگاه و آشنا به حوزه بین‌الملل می‌توانند بر این موضوع صحه بگذارند.